  • 99M0111-16-9
99M0111-16-9
advertisement
Manufacturer No:
99M0111-16-9
HK JDW NO:
790-99M0111-16-9
Package:
Datasheet:
99M0111-16-9
Description:
Spec 99M 1Conductors 16AWG 1.8mm Tin Plated Copper 600VAC
Step5Bar-code shipping tag
99M0111-16-9
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    120°C
  • Published
    2011
    1 (Unlimited)
  • Shielding
    NO
  • Construction
    STRANDED
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    600V
  • Connector Support Type
    WIRE AND CABLE
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG
  • Conductor Strand
    19/0.0117
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.078 (1.98mm)
  • Application
    EQUIPMENT WIRE
  • Wire/Cable Diameter
    1.8 mm
  • Wire/Cable Color
    White
  • Wire and Cable Name
    FLEXIBLE CORD AND FIXTURE WIRE
  • Conductor Finish
    TIN
  • Length
    1.00' 0.30m
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.006 0.15mm