  • A1201LLHLT-T
A1201LLHLT-T
advertisement
Manufacturer No:
A1201LLHLT-T
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
HK JDW NO:
26-A1201LLHLT-T
Package:
SOT-23W
Datasheet:
A1201LLHLT-T
Purchasing and Inquiry
A1201LLHLT-T Overview
The magnetic switch is packaged in the Tape & Reel (TR) to prevent damage. SOT-23W packages are used to protect the magnetic switches from damage. A good performance can be achieved with magnetic switches that can deliver 7.5mA as the maximum current. If they are working properly, these switches can output a maximum current of 25mA. The switches are wired with 3 pins in order to function. It contains 3 terminations. As a general rule, switches should output a current of 25mA. Normally, this switch should supply a maximum voltage of 24V. When this switch is in a reliable operating state, it typically supplies 12V voltage.
A1201LLHLT-T Features
Packaging: Tape & Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Supply Voltage: 3.8V~24V
Operating Temperature: -40°C~150°C TA
Mounting Type: Surface Mount
3 Pins
3 Terminations
Output Type: Open Drain
Maximum Supply Current: 7.5mA
A1201LLHLT-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems A1201LLHLT-T Magnetic Switches applications.
  • Counter pickup
  • Clutch/brake position sensor
  • Speed and direction of gears
  • Commutation of brushless DC motors
  • Detection of ferromagnetic
  • Lighting actuation slave sensor
  • Conducting objects
  • Flow-rate sensing
  • White goods
  • Exercise equipment
Step5Bar-code shipping tag
A1201LLHLT-T
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    REVERSE BATTERY PROTECTION
  • Technology
    Hall Effect
  • Voltage - Supply
    3.8V~24V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Function
    Latch
  • Current - Supply (Max)
    7.5mA
  • Output Type
    Open Drain
  • Max Output Current
    25mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    24V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    7.5mA
  • Polarization
    South Pole
  • Output Current
    25mA
  • Test Condition
    -40°C ~ 150°C
  • Sensing Range
    5mT Trip, -5mT Release
  • Length
    2.98mm
  • Width
    1.91mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23W
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TA