  • A1201LUA-T
A1201LUA-T
advertisement
Manufacturer No:
A1201LUA-T
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
HK JDW NO:
26-A1201LUA-T
Package:
3-SSIP
Datasheet:
A1201LUA-T
Purchasing and Inquiry
A1201LUA-T Overview
A protective Bulk package surrounds the magnetic switch to protect it from damage. Safety precautions are taken by packaging the magnetic switches in 3-SSIP packages. The magnetic switches can supply a maximum current of 7.5mA for good performance. In its maximum state, these switches can output 25mA. This termination has 3 terminations. Switches should generally output 25mA current. When working, this switch should supply 24V voltage at its maximum. When this switch is operating reliably, it will supply 12V voltage. It is possible for this magnetic switch to supply 3.8V voltage as its minimum voltage.
A1201LUA-T Features
Packaging: Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Supply Voltage: 3.8V~24V
Operating Temperature: -40°C~150°C TA
Mounting Type: Through Hole
3 Terminations
Output Type: Open Drain
Maximum Supply Current: 7.5mA
A1201LUA-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems A1201LUA-T Magnetic Switches applications.
  • Clutch/brake position sensor
  • RPM measurement
  • Speedometers
  • Position tracking
  • Industrial controls
  • Speed and RPM (revolutions per minute) sensing
  • Magnetic encoders
  • Wiper home/end position sensor
  • Gear reducer RPM
  • Localization of ferromagnetic
Step5Bar-code shipping tag
A1201LUA-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    3-SSIP
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    REVERSE BATTERY PROTECTION
  • HTS Code
  • Technology
    Hall Effect
  • Voltage - Supply
    3.8V~24V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-XSIP-T3
  • Function
    Latch
  • Current - Supply (Max)
    7.5mA
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Open Drain
  • Max Output Current
    25mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    24V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.8V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    7.5mA
  • Polarization
    South Pole
  • Output Current
    25mA
  • Test Condition
    -40°C ~ 150°C
  • Sensing Range
    5mT Trip, -5mT Release
  • Height Seated (Max)
    5.26mm
  • Length
    4.09mm
  • Width
    1.52mm