  • A1203EUA-T
A1203EUA-T
advertisement
Manufacturer No:
A1203EUA-T
HK JDW NO:
26-A1203EUA-T
Package:
3-SSIP
Datasheet:
A1203EUA-T
Purchasing and Inquiry
A1203EUA-T Overview
It is protected against damage by being packaged in a Bulk. In order to ensure the safety of the magnetic switches, they are packaged in 3-SSIP packages. If these switches are functioning, they can output 25mA as the maximum current. There is 7.5mA maximum current that these switches can supply. Switches work with 3 pins. It contains 3 terminations. Current output by switches should be 20mA in general. In order for this switch to function properly, it should supply a voltage of 24V. In terms of reliability, this switch will normally supply 12V.
A1203EUA-T Features
Packaging: Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Supply Voltage: 3.8V~24V
Operating Temperature: -40°C~85°C TA
Mounting Type: Through Hole
3 Pins
3 Terminations
Output Type: Open Drain
A1203EUA-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems A1203EUA-T Magnetic Switches applications.
  • Motor and fan control
  • Rotary applications
  • Detection of ferromagnetic
  • Fan speed measurement
  • End of travel and index sensors
  • Speed and direction of gears
  • Gear shift selectors and driver controls (PRNDL)
  • Flow-rate sensing
  • Magnetic encoders
  • Angle sensing
Step5Bar-code shipping tag
A1203EUA-T
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    3-SSIP
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Type
    Bipolar Switch
  • Voltage - Supply
    3.8V~24V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Function
    Latch
  • Output Voltage
    30V
  • Max Output Current
    25mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    24V
  • Operating Supply Current
    7.5mA
  • Polarization
    North Pole, South Pole
  • Output Current
    20mA
  • Max Supply Current
    7.5mA
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • Test Condition
    -40°C ~ 85°C
  • Sensing Range
    9.5mT Trip, -9.5mT Release
  • Height Seated (Max)
    5.26mm
  • Length
    4.09mm