  • A1259-XBT.TC.N.GN
A1259-XBT.TC.N.GN
advertisement
Manufacturer No:
A1259-XBT.TC.N.GN
Manufacturer:
Sunon Fans
HK JDW NO:
736-A1259-XBT.TC.N.GN
Package:
Datasheet:
A1259-XBT.TC.N.GN
Description:
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A1259-XBT.TC.N.GN
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Weight
    5.2lbs 2.4kg
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Size / Dimension
    Round - 254mm Dia
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Terminals
  • Power (Watts)
    120W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Current Rating (Amps)
    1.10A
  • Approval Agency
    CE, CUR, TUV, UL
  • RPM
    2900 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    870.0 CFM (24.36m3/min)
  • Noise
    70.0 dB(A)
  • Voltage Range
    75V~125VAC
  • Static Pressure
    0.620 in H2O (154.4 Pa)