  • A22W-3MR-T2-10
A22W-3MR-T2-10
advertisement
Manufacturer No:
A22W-3MR-T2-10
HK JDW NO:
607-A22W-3MR-T2-10
Package:
Datasheet:
Description:
SWITCH SELECT 3POS SPST-NO 10A
Step5Bar-code shipping tag
A22W-3MR-T2-10
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C
  • Published
    2015
  • Series
    A22W
  • Feature
    Bezel - Round, Red Knob
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Type
    Standard
  • Number of Positions
    3
  • Max Operating Temperature
    55°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Current Rating (Amps)
    10A AC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Current Rating
    10A
  • Voltage - Rated AC
    110V
  • Approval Agency
    CE, cUR, UR
  • Circuit
    SPST-NO
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 22.30mm Dia
  • Illumination Voltage (Nominal)
    220VAC
  • Illumination Type, Color
    LED, Red
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Illuminated
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Illumination Type
    Illuminated, LED
  • Depth Behind Flange
    54.70mm