  • A3240ELHLT
A3240ELHLT
advertisement
Manufacturer No:
A3240ELHLT
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
HK JDW NO:
26-A3240ELHLT
Package:
SOT-23W
Datasheet:
A3240ELHLT
Purchasing and Inquiry
A3240ELHLT Overview
It is protected against damage by being packaged in a Tape & Reel (TR). A safety precaution is taken by putting the magnetic switches into SOT-23W packages. To ensure good performance, the magnetic switches are capable of delivering 6mA as the maximum current. The maximum current that can be produced by these switches is 25mA. To operate, the switches have a 3 pin. The file has 3 terminations. In general, the current output by the switches should be 25mA. When this switch is working, it should supply a voltage of 24V . It is expected that this switch will supply 12V voltage to ensure reliable operation. A magnetic switch can supply a voltage as low as 4.2V.
A3240ELHLT Features
Packaging: Tape & Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Supply Voltage: 4.2V~24V
Operating Temperature: -40°C~85°C TA
Mounting Type: Surface Mount
3 Pins
3 Terminations
Output Type: Open Collector
Maximum Supply Current: 6mA
A3240ELHLT Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems A3240ELHLT Magnetic Switches applications.
  • Flow metering
  • Transmission
  • Mixers
  • Lighting actuation slave sensor
  • RPM measurement
  • Wiper home/end position sensor
  • Discrimination of ferromagnetic
  • Speed and RPM (revolutions per minute) sensing
  • Steering position
  • Gear reducer RPM
Step5Bar-code shipping tag
A3240ELHLT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23W
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    OPERATION FROM UNREGULATED SUPPLY; REVERSE BATTERY PROTECTION
  • Technology
    Hall Effect
  • Voltage - Supply
    4.2V~24V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Current Rating
    4mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Function
    Unipolar Switch
  • Current - Supply (Max)
    6mA
  • Output Type
    Open Collector
  • Max Output Current
    25mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    24V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.2V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    6mA
  • Polarization
    South Pole
  • Output Current
    25mA
  • Test Condition
    -40°C ~ 85°C
  • Sensing Range
    5mT Trip, 5mT Release
  • Length
    2.98mm
  • Width
    1.91mm