  • A3240ELTTR
A3240ELTTR
advertisement
Manufacturer No:
A3240ELTTR
HK JDW NO:
26-A3240ELTTR
Package:
TO-243AA
Datasheet:
A3240ELTTR
Purchasing and Inquiry
A3240ELTTR Overview
The magnetic switch is packaged in the Tape & Reel (TR) to ensure it is protected against damage. In order to ensure safety, magnetic switches are packaged in TO-243AA packages. A good performance can be achieved with magnetic switches that can deliver 6mA as the maximum current. These switches can output 25mA as the maximum current when they work. 4 pins are used to operate the switches. It contains 3 terminations. As a general rule, the switches should output 25mA. For reliable performance, this switch usually provides 12V voltage.
A3240ELTTR Features
Packaging: Tape & Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Supply Voltage: 4.2V~24V
Operating Temperature: -40°C~85°C TA
Mounting Type: Surface Mount
4 Pins
3 Terminations
Output Type: Open Collector
Maximum Supply Current: 6mA
A3240ELTTR Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems A3240ELTTR Magnetic Switches applications.
  • Position and limit sensing
  • Compressor speed
  • Industrial controls
  • Localization of ferromagnetic
  • Clutch/brake position sensor
  • Factory automation
  • End of travel and index sensors
  • Angle sensing
  • Steering position
  • Robotics control
Step5Bar-code shipping tag
A3240ELTTR
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    REVERSE BATTERY PROTECTION
  • Voltage - Supply
    4.2V~24V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    1.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-F3
  • Current - Supply (Max)
    6mA
  • Max Output Current
    25mA
  • Operating Supply Current
    6mA
  • Output Current
    25mA
  • Test Condition
    -40°C ~ 85°C
  • Sensing Range
    5mT Trip, 5mT Release
  • Height Seated (Max)
    1.6mm