  • A3240LLHLT-T
A3240LLHLT-T
advertisement
Manufacturer No:
A3240LLHLT-T
HK JDW NO:
26-A3240LLHLT-T
Package:
SOT-23W
Datasheet:
A3240LLHLT-T
Purchasing and Inquiry
A3240LLHLT-T Overview
It is protected against damage by being packaged in a Tape & Reel (TR). In order to ensure the safety of the magnetic switches, they are packaged in SOT-23W packages. In order to achieve good performance, the magnetic switches should be able to supply 6mA as the maximum current. When operating, these switches can output a maximum current of 25mA. During operation, the switches have 3 pins. It has 3 terminations. As a general rule, switches should output a current of 25mA. Normally, this switch should supply a maximum voltage of 24V. For reliable performance, this switch normally supplies 12V voltage. There is 4.2V minimum voltage that this magnetic switch can provide.
A3240LLHLT-T Features
Packaging: Tape & Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Supply Voltage: 4.2V~24V
Operating Temperature: -40°C~150°C TA
Mounting Type: Surface Mount
3 Pins
3 Terminations
Output Type: Open Collector
Maximum Supply Current: 6mA
A3240LLHLT-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems A3240LLHLT-T Magnetic Switches applications.
  • Angle sensing
  • Antitheft systems
  • Flow-rate sensing
  • Industrial process control
  • Speed and RPM (revolutions per minute) sensing
  • Gear shift selectors and driver controls (PRNDL)
  • Compressor speed
  • Magnetic encoders
  • Mixers
  • Wiper home/end position sensor
Step5Bar-code shipping tag
A3240LLHLT-T
  • Max Output Current
    25mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    24V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.2V
  • Operating Supply Current
    6mA
  • Output Current
    25mA
  • Test Condition
    -40°C ~ 150°C
  • Sensing Range
    5mT Trip, 5mT Release
  • Length
    2.98mm
  • Width
    1.91mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    SOT-23W
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TA
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    OPERATION FROM UNREGULATED SUPPLY; REVERSE BATTERY PROTECTION
  • Voltage - Supply
    4.2V~24V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    4mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Current - Supply (Max)
    6mA