  • A3P060-VQG100
A3P060-VQG100
advertisement
Manufacturer No:
A3P060-VQG100
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-A3P060-VQG100
Package:
100-TQFP
Datasheet:
A3P060-VQG100
Description:
1.5V V 2.3kB B FPGAs ProASIC3 Series 231MHz MHz 100-TQFP 2mA mA
Purchasing and Inquiry
A3P060-VQG100 Overview
Fpga chips is supplied in the 100-TQFP package. A total of 71 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. A fundamental building block contains 660 logic elements or cells. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Powered by a 1.425V~1.575V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. This is a type of FPGA that is part of the ProASIC3 series of FPGAs. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 18432 bfpga electronics s of RAM. For related parts, use its base part number A3P060. It is crucial that the RAM si2.3kBe of this FPGA module reaches 2.3kB so that the program can run normally. The device is designed with 100 pins in total. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. When operating with the supply voltage of 1.5V, designers can fully make use of its flexibility. In this module, 85°C is the maximum operating temperature at which fpga electronics can operate. Fpga electronics is necessary to maintain an operating temperature higher than 0°C. 60000 gates make up the basic block of its construction. For storing programs and data, this FPGA module embeds memory 2.3kB. A total of 1536 registers are used for storing and transferring data between them. In order to deliver high efficiency, fpga semiconductor operates at a frequency of 231MHz. The maximum supply voltage it can take is 1.575V. With a minimum supply voltage of 1.425V, it is able to function. There is a possibility that this FPGA will be able to reach a speed of 231MHz. A 2mA supply current is used for its operation. Device package 100-VQFP (14x14) is provided by its supplier.
A3P060-VQG100 Features
71 I/Os
Up to 18432 RAM bits
100 LABs/CLBs
85°C gates
1536 registers
Operating from a frequency of 231MHz
A3P060-VQG100 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation A3P060-VQG100 FPGAs applications.
  • Server Applications
  • Video & Image Processing
  • Software-defined radios
  • Computer hardware emulation
  • Cryptography
  • Industrial IoT
  • Automotive Applications
  • Camera time adjustments
  • Bioinformatics
  • Military Temperature
Step5Bar-code shipping tag
A3P060-VQG100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Supplier Device Package
    100-VQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    ProASIC3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Frequency
    231MHz
  • Base Part Number
    A3P060
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Max Supply Voltage
    1.575V
  • Min Supply Voltage
    1.425V
  • Memory Size
    2.3kB
  • Operating Supply Current
    2mA
  • Number of I/O
    71
  • RAM Size
    2.3kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    660
  • Total RAM Bits
    18432
  • Number of Gates
  • Max Frequency
    231MHz
  • Number of Registers
  • Height
    1mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm