  • A3P400-1PQ208I
A3P400-1PQ208I
advertisement
Manufacturer No:
A3P400-1PQ208I
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-A3P400-1PQ208I
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
A3P400-1PQ208I
Description:
1.5V V FPGAs ProASIC3 Series 272MHz MHz 208-BFQFP 0.5mm mm 208
Quantity:
In Stock : 16120
Step5Bar-code shipping tag
A3P400-1PQ208I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    272MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    A3P400
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Number of I/O
    151
  • RAM Size
    6.8kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    55296
  • Number of Gates
    400000
  • Speed Grade
    1
  • Number of Registers
  • Height
    3.4mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ