  • A42MX24-2TQG176I
A42MX24-2TQG176I
advertisement
Manufacturer No:
A42MX24-2TQG176I
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-A42MX24-2TQG176I
Package:
176-LQFP
Datasheet:
A42MX24-2TQG176I
Description:
5V V FPGAs MX Series 176-LQFP 0.5mm mm 176
Quantity:
In Stock : 14588
Step5Bar-code shipping tag
A42MX24-2TQG176I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    176-LQFP
  • Number of Pins
    176
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MX
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    176
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V 4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    A42MX24
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of I/O
    150
  • Clock Frequency
    114.75MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Gates
    36000
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    912
  • Speed Grade
    2
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    1.8 ns
  • Number of CLBs
  • Height
    1.4mm
  • Length
    24mm
  • Width
    24mm