  • A42MX36-2PQG240I
A42MX36-2PQG240I
advertisement
Manufacturer No:
A42MX36-2PQG240I
HK JDW NO:
523-A42MX36-2PQG240I
Package:
240-BFQFP
Datasheet:
A42MX36-2PQG240I
Description:
5V V FPGAs MX Series 240-BFQFP 0.5mm mm 240
Quantity:
In Stock : 14920
Step5Bar-code shipping tag
A42MX36-2PQG240I
  • Package / Case
    240-BFQFP
  • Number of Pins
    240
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    240
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V 4.5V~5.5V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    A42MX36
  • Number of Outputs
    202
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of I/O
    202
  • Number of Gates
    54000
  • Max Frequency
    164MHz
  • Number of Logic Blocks (LABs)
  • Speed Grade
    2
  • Number of Registers
  • Height
    3.4mm
  • Length
    32mm
  • Width
    32mm