  • AAT3681AIJS-4.2-1-T1
AAT3681AIJS-4.2-1-T1
advertisement
Manufacturer No:
AAT3681AIJS-4.2-1-T1
Manufacturer:
Skyworks Solutions Inc.
HK JDW NO:
726-AAT3681AIJS-4.2-1-T1
Package:
8-TFSOJ (0.069, 1.75mm Width)
Description:
Constant - Programmable 8-TFSOJ (0.069, 1.75mm Width) Bulk 5V 8 Terminals
Purchasing and Inquiry
AAT3681AIJS-4.2-1-T1 Overview
It is contained in the package Bulk.In order to make it more convenient, it has been included in the 8-TFSOJ (0.069, 1.75mm Width) package.The mounting type of the device is Surface Mount.A temperature setting of -40°C~85°C TA ensures reliable performance.In order for the device to function, an analog IC named POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT must be used.In order to charge the device, it needs to receive Constant - Programmable current.It has 8 terminations.Batteries pack have 4.2V.With maximum charging current, its rating is 500mA.There are 1 channels available.Ideally, devices with 7.5V maximum supply voltages should be used.Batteries with 5V should be able to power it.
AAT3681AIJS-4.2-1-T1 Features
Battery pack voltage of 4.2V
1 channels
8-TFSOJ (0.069, 1.75mm Width) package
AAT3681AIJS-4.2-1-T1 Applications
There are a lot of Skyworks Solutions Inc. AAT3681AIJS-4.2-1-T1 Battery Chargers ICs applications.
  • Pallet jacks
  • Solar charging
  • Electric vehicles
  • Floor scrubber
  • Rental fleets
  • Ruggedized notebooks/tablet computers
  • Shop charger
  • Electric pallet truck
  • USB power delivery (USB-C) devices
  • Battery backup applications
Step5Bar-code shipping tag
AAT3681AIJS-4.2-1-T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TFSOJ (0.069, 1.75mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C8
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    USB
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Fault Protection
    Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
  • Voltage - Supply (Max)
    7.5V
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Charge Current - Max
    500mA
  • Battery Pack Voltage
    4.2V
  • Length
    2mm