  • AAT3685IWP-4.2-T1
AAT3685IWP-4.2-T1
advertisement
Manufacturer No:
AAT3685IWP-4.2-T1
Manufacturer:
Skyworks Solutions Inc.
HK JDW NO:
726-AAT3685IWP-4.2-T1
Package:
12-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Constant - Programmable 12-WFDFN Exposed Pad Cut Tape (CT) BatteryManager? Series 1A
Purchasing and Inquiry
AAT3685IWP-4.2-T1 Overview
The Cut Tape (CT) package contains it.It can be found in package 12-WFDFN Exposed Pad.This device has a mounting type of Surface Mount.Ensure reliable performance by setting the temperature to -40°C~85°C TJ.The functionality of this device is provided by an analog IC called BATTERY CHARGE CONTROLLER.Charge the device with Constant - Programmable current.The battery pack is set to 4.2V when it comes to the battery.There are 12 pins required in order for the product to function.There is no damage to the device if an input voltage of 5.5V is applied.The 4.2V output voltage allows for high efficiency.1A is the output current during the operation.At a low supply voltage, such as 4V, it can operate to the best of its ability.As far as the mounting is concerned, it is mounted in the way of Surface Mount.Among the electrical components in the BatteryManager? series, it is one of the most common.Supply current for the gadget is set to 750μA.
AAT3685IWP-4.2-T1 Features
Battery pack voltage of 4.2V
12-WFDFN Exposed Pad package
AAT3685IWP-4.2-T1 Applications
There are a lot of Skyworks Solutions Inc. AAT3685IWP-4.2-T1 Battery Chargers ICs applications.
  • Power tools
  • Electric vehicles
  • Instruments and meters
  • Remote control toys
  • Conventional charge
  • Wearables
  • Electric boat
  • Home appliances
  • Solar charging
  • Laptops
Step5Bar-code shipping tag
AAT3685IWP-4.2-T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    12-WFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    12
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    BatteryManager™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Output Voltage
    4.2V
  • Interface
    Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Analog IC - Other Type
    BATTERY CHARGE CONTROLLER
  • Operating Supply Current
    750μA
  • Output Current
    1A
  • Fault Protection
    Over Temperature, Over Voltage
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
    1
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Battery Pack Voltage
    4.2V