  • AC0603FR-0747K5L
AC0603FR-0747K5L
advertisement
Manufacturer No:
AC0603FR-0747K5L
HK JDW NO:
898-AC0603FR-0747K5L
Datasheet:
AC0603FR-0747K5L
Description:
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 47.5kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 8000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
AC0603FR-0747K5L
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    47.5kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm