  • AC0805JR-073K9L
AC0805JR-073K9L
advertisement
Manufacturer No:
AC0805JR-073K9L
HK JDW NO:
898-AC0805JR-073K9L
Datasheet:
AC0805JR-073K9L
Description:
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 3.9kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 3245
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AC0805JR-073K9L
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    3.9kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm