  • AC1206FR-0718R2L
AC1206FR-0718R2L
advertisement
Manufacturer No:
AC1206FR-0718R2L
HK JDW NO:
898-AC1206FR-0718R2L
Datasheet:
AC1206FR-0718R2L
Description:
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 18.2Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 7969
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AC1206FR-0718R2L
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    18.2Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height
    650μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm