  • AC2010FK-071K24L
AC2010FK-071K24L
advertisement
Manufacturer No:
AC2010FK-071K24L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-AC2010FK-071K24L
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
AC2010FK-071K24L
Description:
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 1.24kOhm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
AC2010FK-071K24L
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AC
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1.24kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm