  • ACA16B330KGS
ACA16B330KGS
advertisement
Manufacturer No:
ACA16B330KGS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ACA16B330KGS
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
ACA Indust C0G HT200C 33pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.080 Squarex0.170L 2.03mmx4.32mm -55°C~200°C 2 Terminations High Temperature Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
ACA16B330KGS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    39 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ACA Indust C0G HT200C
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.080 Squarex0.170L 2.03mmx4.32mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    High Temperature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    33pF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    1708
  • Lead Style
    Straight
  • Custom Capabilities
    Other Tolerances Available Upon Request
  • Height
    2.03mm
  • Length
    4.32mm
  • Width
    2.03mm