  • ACM9070-701-2PL-TL01
ACM9070-701-2PL-TL01
advertisement
Manufacturer No:
ACM9070-701-2PL-TL01
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-ACM9070-701-2PL-TL01
Package:
Horizontal, 4 PC Pad
Description:
Common Mode Chokes / Filters 700ohms 100MHz 50volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ACM9070-701-2PL-TL01
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    ACM
  • Size / Dimension
    0.354Lx0.276W 9.00mmx7.00mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    2
  • Depth
    7.2mm
  • Current Rating
    5A
  • Insulation Resistance
    10MOhm
  • Test Frequency
    100MHz
  • Impedance
    700Ohm
  • Element Configuration
    Dual
  • Current
    5A
  • Max DC Current
    5A
  • Filter Type
    Power Line
  • DC Current
    5A
  • Number of Lines
    2
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    10mOhm
  • Impedance @ Frequency
    700Ohm @ 100MHz
  • Height
    4.5mm
  • Length
    9mm
  • Width
    7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Horizontal, 4 PC Pad
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C