  • ACR05B471KGS
ACR05B471KGS
advertisement
Manufacturer No:
ACR05B471KGS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ACR05B471KGS
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
ACR Indust C0G HT200C 470pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm -55°C~200°C 2 Terminations High Temperature Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
ACR05B471KGS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    44 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ACR Indust C0G HT200C
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Temperature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Size Code
    2010
  • Lead Style
    Straight
  • Custom Capabilities
    Other Tolerances Available Upon Request
  • Height
    5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.200 5.08mm
  • Width
    2.54mm