  • ACS72981LLRATR-100B5
ACS72981LLRATR-100B5
advertisement
Manufacturer No:
ACS72981LLRATR-100B5
HK JDW NO:
26-ACS72981LLRATR-100B5
Package:
7-PowerSMD Module
Purchasing and Inquiry
ACS72981LLRATR-100B5 Description
The Allegro™ ACS72981LLRATR-100B5 current sensor IC provides economical and precise solutions for AC or DC current sensing. A 250 kHz bandwidth makes it ideal for motor control, load detection and management, power supply and DC-to-DC converter control, and inverter control. The <2 µs response
ACS72981LLRATR-100B5 Features
AEC-Q100 automotive qualification
High-bandwidth 250 kHz analog output
Less than 2 μs output response time
3.3 V and 5 V supply operation
Ultralow power loss: 200 μΩ internal conductor resistance
Small package size, with easy mounting capability
Monolithic Hall IC for high reliability
Output voltage proportional to AC or DC currents
Factory-trimmed for accuracy
Extremely stable zero amp output offset voltage over temperature and lifetime
ACS72981LLRATR-100B5 Applications
Automotive
Body electronics & lighting
Industrial
Test & Measurement
Personal electronics
Gaming
Step5Bar-code shipping tag
ACS72981LLRATR-100B5
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    7-PowerSMD Module
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Frequency
    DC~250kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Current - Supply (Max)
    14mA Typ
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Response Time
    1.8μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Differential
  • Linearity
    ±0.8%
  • Sensitivity
    20mV/A
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    100A