  • ACTT16X-800CTNQ
ACTT16X-800CTNQ
advertisement
Manufacturer No:
ACTT16X-800CTNQ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-ACTT16X-800CTNQ
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Description:
ACTT16X-800CTN/TO-220F/STANDAR
Step5Bar-code shipping tag
ACTT16X-800CTNQ
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Configuration
    Single
  • Trigger Device Type
    SNUBBERLESS TRIAC
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    140A 150A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    35mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    30mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    16A