  • AD5273BRJ50-R2
AD5273BRJ50-R2
advertisement
Manufacturer No:
AD5273BRJ50-R2
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5273BRJ50-R2
Package:
SOT-23-8
Datasheet:
AD5273BRJ50-R2
Description:
8 Terminations3V 8 Pin Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5273BRJ50-R2 Overview
SOT-23-8 packages contain it.As of OTP, this pentometer has been stored.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.The number of positions is 64.A termination of 8 is intended.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.Performance is delivered by 3V power.The digi devices shows the 8 pins.The mounting direction should be Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V voltage.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow rate limit of 50kOhm is possible.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.This digital potentiometer has the following additional features: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
AD5273BRJ50-R2 Features
Available in SOT-23-8 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
AD5273BRJ50-R2 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5273BRJ50-R2 Digital Potentiometers applications.
  • Joysticks
  • PC
  • Contrast control of monitors
  • Audio Volume control
  • Power meter
  • Automotive electronics
  • DC/DC conversion circuit
  • Sensor trimming instrumentation
  • Matching Linear Impedance
  • Used as variable resistor
Step5Bar-code shipping tag
AD5273BRJ50-R2
  • Package / Case
    SOT-23-8
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    OTP
  • Bandwidth
    0.11 kHz
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    60
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    300ppm/°C
  • Length
    2.9mm