  • MCP4151T-103E/MFVAO
MCP4151T-103E/MFVAO
advertisement
Manufacturer No:
MCP4151T-103E/MFVAO
HK JDW NO:
536-MCP4151T-103E/MFVAO
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Description:
MCP4151 Digital PotentiometersAutomotive, AEC-Q100 Series SPI
Purchasing and Inquiry
MCP4151T-103E/MFVAO Overview
A package containing 8-VDFN Exposed Pad files contains it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.For this pentometer, there are 257 taps that protect against overcurrent.Mount in the direction of Surface Mount.1.8V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.A flow limit of 10kOhm can be applied.The MCP4151 family includes pentometer.
MCP4151T-103E/MFVAO Features
Available in 8-VDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
MCP4151T-103E/MFVAO Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4151T-103E/MFVAO Digital Potentiometers applications.
  • Power calibration
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Used as variable resistor
  • Stereo
  • Programmable computer
  • Communication device
  • Automated caliberation
  • Power meter
  • Healthcare Products
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
MCP4151T-103E/MFVAO
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
    75
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C