  • X9259TS24I-2.7
X9259TS24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9259TS24I-2.7
HK JDW NO:
391-X9259TS24I-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations3V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9259TS24I-2.7 Overview
SOIC packages contain it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.In the Bulk package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.Positions 256 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 24.You will find here 4 functions for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.In order for it to perform, it relies on 3V.In the digi devices, 24 pins can be seen.Flow can be restricted using 100kOhm.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.Having the maximum setting 85°C ensures stable operation of the digital resistor.This electronic potentiometer operates at -40°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYHigh accuracy can be achieved with 400kHz frequency.
X9259TS24I-2.7 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
X9259TS24I-2.7 Applications
  • Programmable power supplies
  • DC/DC conversion circuit
  • Adjustable gain amplifiers
  • Programmable low pass filter
  • Used as variable resistor
  • Joysticks
  • PC
  • Audio level control
  • Analogue circuit
  • Industrial control
Step5Bar-code shipping tag
X9259TS24I-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    400kHz
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm