  • X9C103SIZT1
X9C103SIZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9C103SIZT1
HK JDW NO:
391-X9C103SIZT1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9C103SIZT1
Description:
8 Terminations5V Digital Potentiometers100 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9C103SIZT1 Overview
Package SOIC contains it.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.In total, pentometer has 100 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.You will find here 1 functions for your reference.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 10000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.Limiting the flow with 10kOhm is possible.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.This potentiameter gets 8 pins on it.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.There is a possibility of delivering voltage at 5V.Keeping the value at 85°C ensures that the digital resistor runs continuously.The temperature must be kept below -40°C in order to maintain reliability.Components from the Digital Potentiometers family are used.The maximum supply voltage it can handle is 5.5V.4.5V is the minimum supply voltage that it can work with.The supply current needs to be operated in the range of 1mA.Maximum supply current is 1mA.
X9C103SIZT1 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9C103SIZT1 Applications
  • Brightness of monitors
  • Programmable I to V converter
  • Cell phone
  • Analogue circuit
  • Used as variable resistor
  • Bias adjustment circuits
  • Wheatstone bridges
  • Industrial control circuits
  • Noise-free volume controller
  • Joysticks
Step5Bar-code shipping tag
X9C103SIZT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    1mA
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Control Interface
    INCREMENT/DECREMENT
  • Width
    3.9mm