  • X9C503SIZT1
X9C503SIZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9C503SIZT1
HK JDW NO:
391-X9C503SIZT1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9C503SIZT1
Description:
8 Terminations5V Digital PotentiometersSerial100 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9C503SIZT1 Overview
Package SOIC contains it.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.100 positions make up the pentometer.This termination is designed for 8.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.A flow rate limit of 50kOhm is possible.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.The potentiameter has 8 pins.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.5V is the voltage it can deliver.As long as 85°C is set, the digital resistor will run steadily.The system requires a minimum operating temperature of -40°C to maintain reliability.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.The maximum supply voltage it can handle is 5.5V.In this case, a supply voltage of 4.5V will be sufficient to power it.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 1mA.
X9C503SIZT1 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9C503SIZT1 Applications
  • Industrial control
  • Motor control
  • Analogue circuit
  • Optic fiber network
  • Programmable power supplies
  • Household appliances
  • Cell phone
  • Contrast control of monitors
  • Adjustable gain amplifiers
  • Replaces mechanical potentiometers
Step5Bar-code shipping tag
X9C503SIZT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Width
    3.9mm