  • ISL95311WIU10Z
ISL95311WIU10Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL95311WIU10Z
HK JDW NO:
391-ISL95311WIU10Z
Package:
MSOP
Datasheet:
ISL95311WIU10Z
Description:
10 Terminations3.3V 10 Pin Digital PotentiometersI2C128 PositionsMin 8V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL95311WIU10Z Overview
Package MSOP contains it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.For securing digital analogics, it is available in the Bulk package.In total, pentometer has 128 positions.The terminations are set at 10.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.Powered by 3.3V, it delivers its performance.The digi devices shows the 10 pins.A flow rate limit of 10kOhm is possible.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.There are 10 pins on this potentiameter.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.A supply voltage of 12V conducts the potentiometer.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.A maximum 85°C ensures that the digital resistor runs smoothly.The temperature must be kept below -40°C in order to maintain reliability.Components from the Digital Potentiometers family are used.A maximum voltage of 5.5V can be delivered to it.In order to function, the supply voltage must be at least 0.The supply current needs to be operated in the range of 1mA.The frequency of 400kHz allows it to maintain high accuracy.
ISL95311WIU10Z Features
Available in MSOP package
1 Circuits
10 pins
Operate supply voltage at the range of 12V
ISL95311WIU10Z Applications
  • Communication device
  • Used as variable resistor
  • Voltage resistance conversion
  • Programmable power supplies
  • Adjust VCOM settings
  • Industrial control circuits
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Noise-free volume controller
  • Medical equipment
  • Adjusting the LCD Display
Step5Bar-code shipping tag
ISL95311WIU10Z
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    MSOP
  • Number of Pins
    10
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    8V
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm