  • X9260US24I-2.7T1
X9260US24I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9260US24I-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9260US24I-2.7T1
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9260US24I-2.7T1
Description:
X9260 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9260US24I-2.7T1 Overview
This file is contained in a package of 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width).Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.Mounting in Surface Mount is recommended.There is ±2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.The flow can be limited by 50kOhm.Pentometer is a member of X9260 family.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.
X9260US24I-2.7T1 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9260US24I-2.7T1 Applications
  • Programmable power supplies
  • Speakers
  • Medical equipment
  • Matching Linear Impedance
  • Programmable low pass filter
  • Wheatstone bridges
  • DAC
  • Used as variable resistor
  • Communication device
  • Brightness of monitors
Step5Bar-code shipping tag
X9260US24I-2.7T1
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9260
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    250 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C