  • X9C102SIZ
X9C102SIZ
advertisement
Manufacturer No:
X9C102SIZ
HK JDW NO:
668-X9C102SIZ
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9C102SIZ
Description:
8 Terminations5V 8 Pin X9C102 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9C102SIZ Overview
There are 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages in this package.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.For this pentometer, there are 100 taps that protect against overcurrent.Positions 100 make up this pentometer.The terminations are 8.You will find here 1 functions for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 1000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.A 8 pin can be seen in the digi devices.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with 5V voltage capabilities can be used.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 1kOhm.Pentometer belongs to the family X9C102.
X9C102SIZ Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9C102SIZ Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X9C102SIZ Digital Potentiometers applications.
  • Adjusting the LCD Display
  • Sensor trimming instrumentation
  • Joysticks
  • Sensor auto referencing circuits
  • Communication device
  • Industrial control circuits
  • Motor control
  • Low power system
  • Voltage resistance conversion
  • LEDs
Step5Bar-code shipping tag
X9C102SIZ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9C102SIZ.
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9C102
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Total Resistance
    1000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    40
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±600ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Length
    4.9022mm