  • X9C103SIZT1
X9C103SIZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9C103SIZT1
HK JDW NO:
668-X9C103SIZT1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9C103SIZT1
Description:
8 Terminations5V 8 Pin X9C103 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9C103SIZT1 Overview
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages contain it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Cut Tape (CT) package.This pentometer is protected from overcurrent by 100 taps.Positions are 100.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.Performance is delivered by 5V power.The digi devices show 8 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply 5V volts are available.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.A flow limit of 10kOhm can be applied.Pentometer is a member of X9C103 family.
X9C103SIZT1 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9C103SIZT1 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X9C103SIZT1 Digital Potentiometers applications.
  • Wheatstone bridges
  • Adjusting the LCD Display
  • Speakers
  • Calibration instrumentation
  • Programmable I to V converter
  • Modern office equipment
  • Noise-free volume controller
  • Automated caliberation
  • Contrast control of monitors
  • Power calibration
Step5Bar-code shipping tag
X9C103SIZT1
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2005
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    X9C103
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    40
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Length
    4.9022mm