  • MCP4642T-503E/MF
MCP4642T-503E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4642T-503E/MF
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4642T-503E/MF
Package:
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4642T-503E/MF
Description:
10 Terminations2.7V 10 Pin MCP4642 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4642T-503E/MF Overview
There is a 10-VFDFN Exposed Pad package containing it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.During overcurrent, this pentometer features 129 taps.The pentometer consists of 128 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 10.You will find here 2 functions for your reference.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.The digi devices show 10 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.1.8V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.Limiting the flow with 50kOhm is possible.The MCP4642 family contains pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.10 pins are available on this potentiameter.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.A family of pentometer is Digital Potentiometers.The maximum supply current can be set to 2.5μA.
MCP4642T-503E/MF Features
Available in 10-VFDFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4642T-503E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4642T-503E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Sensor trimming instrumentation
  • Power supply
  • Industrial control
  • Household appliances
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Motor control
  • Voltage resistance conversion
  • Programmable I to V converter
  • Programmable power supplies
  • Low power system
Step5Bar-code shipping tag
MCP4642T-503E/MF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4642
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    2.5μA
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm