  • MCP4342-104E/ST
MCP4342-104E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4342-104E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4342-104E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4342-104E/ST
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin MCP4342 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI129 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4342-104E/ST Overview
A package containing 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files contains it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer has 129 taps to protect against overcurrent.Positions 129 make up this pentometer.A termination of 14 is intended.For your reference, this programmable potentiometer contains 4 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 100000Ohm.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.In the digi devices, 14 pins can be seen.The mount should be done in the direction of Surface Mount.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V voltage.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.It is possible to limit the flow with 100kOhm.Pentometer is a member of MCP4342 family.The Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 14 pins on this potentiameter.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.At 3/5V, it delivers voltage.The pentometer is from Digital Potentiometers family.
MCP4342-104E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4342-104E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4342-104E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Power calibration
  • Audio level control
  • Voltage resistance conversion
  • Analogue circuit
  • Household appliances
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • DC/DC conversion circuit
  • Cell phone
  • Contrast control of monitors
Step5Bar-code shipping tag
MCP4342-104E/ST
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4342
  • Configuration
    Rheostat
    4
  • Nominal Supply Current
    450μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm