  • MCP4017T-104E/LT
MCP4017T-104E/LT
advertisement
Manufacturer No:
MCP4017T-104E/LT
HK JDW NO:
536-MCP4017T-104E/LT
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
MCP4017T-104E/LT
Description:
6 Terminations5V 6 Pin MCP4017 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Quantity:
In Stock : 7169
Purchasing and Inquiry
MCP4017T-104E/LT Overview
The package contains 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 files.The storage of this pentometer begins at Volatile.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).For this pentometer, there are 128 taps that protect against overcurrent.The pentometer consists of 128 positions.The terminations are set at 6.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.Its total resistance will be 100000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.The digi devices shows pins 6.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It can supply voltages up to 1.8V~5.5V.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.In this case, the flow can be limited by 100kOhm.MCP4017 is a family member.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.The potentiameter has 6 pins.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.It is capable of delivering voltage at 2/5V.There are pentometer in the Digital Potentiometers family.There are 1 elements in this electronic potentiometer.
MCP4017T-104E/LT Features
Available in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
6 pins
MCP4017T-104E/LT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4017T-104E/LT Digital Potentiometers applications.
  • Voltage control
  • Medical equipment
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Bias adjustment circuits
  • Industrial control
  • Automotive electronics
  • Power supply
  • Sensor trimming instrumentation
  • Voltage resistance conversion
  • Programmable power supplies
Step5Bar-code shipping tag
MCP4017T-104E/LT
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    6
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP4017
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    2/5V
  • Interface
    I2C
  • Nominal Supply Current
    80μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    155
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C
  • Height
    1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm