  • ADN2850BCP250
ADN2850BCP250
advertisement
Manufacturer No:
ADN2850BCP250
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ADN2850BCP250
Package:
16-VQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
ADN2850BCP250
Description:
16 Terminations5V 16 Pin Digital Potentiometers
Purchasing and Inquiry
ADN2850BCP250 Overview
16-VQFN Exposed Pad, CSP packages contain it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tray package.In this pentometer, there are 1024 taps to prevent overcurrent.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 16.In this programmable potentiometer, you will find 2 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 250000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.The digi devices displays 16 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It can supply voltages up to 3V~5.5V ±2.25V~2.75V.In this case, the flow can be limited by 250kOhm.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.digipots like this can operate under resistance tolerances of 30%.It is recommended that the operating temperature stay below 85°C degrees Celsius.This digital potentiometer requires a minimum temperature of -40°C to operate.
ADN2850BCP250 Features
Available in 16-VQFN Exposed Pad, CSP package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate Resistance Tolerance below 30%
ADN2850BCP250 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC ADN2850BCP250 Digital Potentiometers applications.
  • Cell phone
  • Adjustable current control
  • Automated caliberation
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Modern office equipment
  • Low power system
  • Audio level control
  • Bias adjustment circuits
  • Healthcare Products
  • Voltage control
Step5Bar-code shipping tag
ADN2850BCP250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad, CSP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    250kOhm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N16
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Logarithmic
  • Number of Taps
    1024
  • Total Resistance
    250000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    35ppm/°C
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    30%