  • MCP4241T-502E/ST
MCP4241T-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4241T-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4241T-502E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4241T-502E/ST
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4241 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4241T-502E/ST Overview
The file is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer includes 2 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 129 taps are provided.A 128 position is contained in pentometer.It is designed 14 terminations.You will find here 1 functions for your reference.Its total resistance will be 5000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.The digi devices has 14 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.Flow can be restricted using 5kOhm.This object belongs to the MCP4241 family.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.The potentiameter has a total of 14 pins.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.
MCP4241T-502E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4241T-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4241T-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Speakers
  • Adjustable current control
  • Power meter
  • Programmable computer
  • Healthcare Products
  • Gas detection circuit
  • Refrigerator
  • PC
  • Power calibration
  • Used as programmable gain amplifier
Step5Bar-code shipping tag
MCP4241T-502E/ST
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4241
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm