  • ADP1111ANZ-3.3
ADP1111ANZ-3.3
advertisement
Manufacturer No:
ADP1111ANZ-3.3
HK JDW NO:
699-ADP1111ANZ-3.3
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
ADP1111ANZ-3.3
Description:
8 Terminals 2V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 72kHz Tube 400mA Switch 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 16613
Step5Bar-code shipping tag
ADP1111ANZ-3.3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T8
  • Function
    Step-Up, Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    2V
  • Input Voltage-Nom
    3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive or Negative
  • Current - Output
    400mA Switch
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck, Boost
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    72kHz
  • Control Technique
    PULSE FREQUENCY MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    BUCK-BOOST
  • Length
    9.88mm
  • Height Seated (Max)
    5.33mm
  • Width
    7.62mm