  • ADP151ACBZ-1.8-R7
ADP151ACBZ-1.8-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP151ACBZ-1.8-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADP151ACBZ-1.8-R7
Package:
4-WFBGA, WLCSP
Datasheet:
ADP151ACBZ-1.8-R7
Description:
Enable Fixed Copper, Silver, Tin ADP151 PMIC 4 4-WFBGA, WLCSP
Quantity:
In Stock : 62915
Step5Bar-code shipping tag
ADP151ACBZ-1.8-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-WFBGA, WLCSP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADP151
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    350μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Operating Supply Current
    265μA
  • Nominal Supply Current
    265μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Supply Current
    350μA
  • Quiescent Current
    10μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    20μA
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.135V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Dropout Voltage1-Max
    0.2V
  • Min Current Limit
    220mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    6.5V
  • Length
    0.76mm
  • Height Seated (Max)
    0.66mm
  • Width
    0.76mm