  • ADP166ACPZN-1.2-R7
ADP166ACPZN-1.2-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP166ACPZN-1.2-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADP166ACPZN-1.2-R7
Package:
6-UDFN Exposed Pad, CSP
Description:
Enable Fixed Gold ADP166 PMIC 6 6-UDFN Exposed Pad, CSP
Quantity:
In Stock : 14400
Step5Bar-code shipping tag
ADP166ACPZN-1.2-R7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
  • Package / Case
    6-UDFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADP166
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    6.2μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    1.25μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    2.4μA
  • PSRR
    72dB ~ 62dB (100Hz ~ 1kHz)
  • Min Current Limit
    215mA
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm