  • ADP1715ARMZ-3.3
ADP1715ARMZ-3.3
advertisement
Manufacturer No:
ADP1715ARMZ-3.3
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-ADP1715ARMZ-3.3
Package:
SOP
Datasheet:
Description:
Fixed 0.65mm PMIC 8 SOP
Quantity:
In Stock : 4815
Step5Bar-code shipping tag
ADP1715ARMZ-3.3
  • Package / Case
    SOP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Cut Tape
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.25V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm