  • ADP3000ANZ-3.3
ADP3000ANZ-3.3
advertisement
Manufacturer No:
ADP3000ANZ-3.3
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-ADP3000ANZ-3.3
Package:
DIP
Datasheet:
Description:
2.54mm PMIC 8 DIP
Quantity:
In Stock : 645
Step5Bar-code shipping tag
ADP3000ANZ-3.3
  • Package / Case
    DIP
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    8
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Output Voltage
    3.3V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Input Voltage (Min)
    2V
  • Topology
    Boost
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Input Voltage (Max)
    30V
  • Control Technique
    PULSE FREQUENCY MODULATION
  • Switching Frequency-Max
    400kHz
  • Length
    9.27mm
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Width
    7.62mm