  • AFK338M16P44B-F
AFK338M16P44B-F
advertisement
Manufacturer No:
AFK338M16P44B-F
HK JDW NO:
192-AFK338M16P44B-F
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
AFK338M16P44B-F
Description:
AFK 3300μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 1.35A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AFK338M16P44B-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.669Lx0.748W 17.00mmx19.00mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AFK
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3300μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    7567
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.528mA
  • Ripple Current
    1.35A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Impedance
    35mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.35A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    19mm
  • Width
    17mm