  • AHA226M16C12B-F
AHA226M16C12B-F
advertisement
Manufacturer No:
AHA226M16C12B-F
HK JDW NO:
192-AHA226M16C12B-F
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
AHA226M16C12B-F
Description:
AHA 22μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 39mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AHA226M16C12B-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    22μF
  • Terminal Pitch
    1.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12.1Ohm @ 120Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    2621
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0035mA
  • Ripple Current
    39mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Ripple Current @ Low Frequency
    39mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    66.3mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    5.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AHA
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm