  • AHD106M2AF24B
AHD106M2AF24B
advertisement
Manufacturer No:
AHD106M2AF24B
HK JDW NO:
192-AHD106M2AF24B
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
AHD106M2AF24B
Description:
AHD 10μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 55mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
AHD106M2AF24B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Ripple Current
    55mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.18
  • Impedance
    1.5Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    55mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    93.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    AHD
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    29.8Ohm @ 120Hz
  • Size Code
    3933
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C