  • AHRF1000-2
AHRF1000-2
advertisement
Manufacturer No:
AHRF1000-2
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-AHRF1000-2
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
AHRF1000-2
Description:
PTC RESET FUSE 16V 10A RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AHRF1000-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    PolySwitch®, AHRF
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.118W 17.50mmx3.00mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Polymeric
  • Additional Feature
    RESISTANCE RANGE(MIN-MAX): 0.0051-0.0105
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    5.3W
  • Lead Spacing
    0.400 10.15mm
  • Current - Max
    100A
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    16V
  • Hold Current
    10A
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Voltage - Max
    16V
  • Time to Trip
    10.5s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    5.1mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    15mOhm
  • Current - Trip (It)
    20.5A
  • Trip Current
    20.5A
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm