  • AIUR-06-180K
AIUR-06-180K
advertisement
Manufacturer No:
AIUR-06-180K
HK JDW NO:
5-AIUR-06-180K
Datasheet:
AIUR-06-180K
Description:
FIXED IND 18UH 4.2A 41 MOHM TH
Step5Bar-code shipping tag
AIUR-06-180K
  • Lead Diameter
    810 μm
  • Inductance
    18μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    41mOhm Max
  • Max DC Current
    7.4A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Height
    18mm
  • Height Seated (Max)
    0.710 18.03mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    AIUR-06
  • Size / Dimension
    0.500Dia 12.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    4.2A
  • Lead Pitch
    7.37mm