  • AIUR-06-821K
AIUR-06-821K
advertisement
Manufacturer No:
AIUR-06-821K
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AIUR-06-821K
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
AIUR-06-821K
Description:
FIXED IND 820UH 750MA 1 OHM TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AIUR-06-821K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    AIUR-06
  • Size / Dimension
    0.500Dia 12.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    750mA
  • Lead Pitch
    7.37mm
  • Lead Diameter
    810 μm
  • Inductance
    820μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1Ohm Max
  • Max DC Current
    960mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Height
    18mm
  • Height Seated (Max)
    0.710 18.03mm