  • AKR200C420L
AKR200C420L
advertisement
Manufacturer No:
AKR200C420L
Manufacturer:
LEM USA Inc.
HK JDW NO:
455-AKR200C420L
Package:
200
Datasheet:
AKR200C420L
Description:
LEM AKR 200 C420L CURRENT TRANSDUCER, 200A, AC 4-20MA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AKR200C420L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Package / Case
    200
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AKR
  • Size / Dimension
    3.500Lx2.181W 88.90mmx55.40mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Non-Invasive (Solid Core)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Current Rating (Amps)
    200A
  • Operating Supply Voltage
    150V
  • Accuracy
    1 %
  • Wire/Cable Diameter
    19 mm
  • Frequency Range
    10Hz~400Hz
  • Min Supply Voltage (DC)
    24V
  • Height Seated (Max)
    0.933 23.70mm